סוגי פאנל סולארים

סוגי פאנל סואלרי הינה יחידה כימית במצב מוצק אשר הופכת אור שמש (פוטונים) לאנרגיה המכונה אנרגיה סולראית עלי ידי תהליך פוטואלקטרי

יש מספר סוגים של פאנל סולרי שהם נחשבים המובלים בשוק . ונעסוק  בפופולאריים בלבד   נסכם לכם מראש

היעילות של  תאים סולרים מונוקריסטל היא 20% לדגמים הרגלים , לפוליקריסטל 17% ושכיכבה הדקה סביב 11%

 

1.פאנל סולרי  Monocrystalline מונוקריסטליין

מונוקריסטליין  – פאנלים סולאריים חד-קריסטליים הם הסוג העתיק ביותר של פאנל סולארי והמפותח ביותר. פאנלים סולאריים אלה עשויים מכ- 40 מתאי השמש החד-קריסטליים. תאים סולאריים אלה עשויים מסיליקון טהור. בתהליך הייצור (המכונה שיטת Czochralski) מניחים קריסטל סיליקון בבור של סיליקון מותך. הגביש נשלף לאט מאוד מהבור, ומאפשר לסיליקון המותך ליצור מעטפת גבישים מוצקה סביבו הנקראת מטיל. לאחר מכן פורסים את המטיל דק לתוך ופלים מסיליקון. מכינים את הרקמה לתא ואז מרכיבים את התאים ליצירת פאנל סולארי. תאים סולאריים חד-גבישיים נראים שחורים בגלל האופן שבו אור השמש מתקשר עם סיליקון טהור. התאים אמנם שחורים, אך ישנם מגוון צבעים ועיצובים לסדינים האחוריים ולמסגרות. התאים החד-גבישיים מעוצבים כמו ריבוע עם פינות מוסרות, כך שיש פערים קטנים בין התאים.

 

 

2. Polycrystalline  פוליקסטריסטלי -פאנלים סולאריים קריסטלים הם פיתוח חדש יותר, אך הם עולים במהירות בפופולריות וביעילות. בדיוק כמו תאים חד-גבישיים, תאים פול-קריסטליים עשויים מסיליקון. אך תאים רב-גבישיים עשויים משברי קריסטל הסיליקון המומסים יחד. בתהליך הייצור, גביש הסיליקון ממוקם בתוך בור סיליקון מותך. במקום לשלוף אותו לאט, מותר לגביש הזה להתפצל ואז להתקרר. ואז ברגע שהתקררות הקריסטל החדש בתבניתו, הסיליקון המקוטע נחתך דק לרקמות שמש פוליקסטריסטליות. ופלים אלה מורכבים יחדיו ליצירת לוח פוליקרי קריסטלי.

 

תאים רב-גבישיים הם בצבע כחול בגלל הדרך בה אור שמש משתקף על גבי הגבישים. אור השמש מחזיר את שברי הסיליקון בצורה שונה מאשר עם תא סיליקון טהור. בדרך כלל המסגרות האחוריות והמסגרות הן כסף עם פוליק קריסטל, אך יכולה להיות שונות. צורת התא היא ריבועית, ואין פערים בין פינות התאים.

 

 

3. Thin-film פאנלים סולאריים דקיקים הם פיתוח חדש ביותר בתעשיית הפאנלים הסולאריים. המאפיין הבולט ביותר של לוחות סרט דק הוא שהם לא תמיד עשויים מסיליקון. הם יכולים להיות עשויים ממגוון חומרים, כולל טדיוריד קדמיום (CdTe), סיליקון אמורפי (a-Si) ונחושת אינדיום גליניום סלניד (CIGS). תאים סולאריים אלה נוצרים על ידי הנחת החומר העיקרי בין יריעות דקות של חומר מוליך כשעל גבי שכבת זכוכית להגנה. לוחות ה- a-Si משתמשים בסיליקון, אך הם משתמשים בסיליקון לא גבישי ומעליהם זכוכית.

 

כפי ששמם מרמז, קל לזהות לוחות סרט דק על פי המראה הדק שלהם. לוחות אלה הם פי 350 דקיקים יותר מאלו המשתמשים בפלי סיליקון. אבל מסגרות של סרט דק יכולות להיות גדולות לפעמים, וזה יכול להשוות את המראה של מערכת השמש כולה לזו של מערכת חד-גבישית או פול-קריסטלית. תאים סרטים דקים יכולים להיות שחורים או כחולים, תלוי בחומר ממנו הם עשויים.

 

כאשר  עוסקים בפיתוח מוצר , פיתוח מעגל  או פיתוח אב טיפוס ונידרש לחבר פאנל סולרי  יש לקחת בחשבון עוד אלמנטים שונים אחריות של הפאנל הסולארי , שרידות לרוחות מכות , סוג הציפוי שסופח אבק , ככל שיש ספיחה של אבק כך יורדת היעילות.

האם שווה בכלל להשקיע משהו לטווח של 10 שנים או לרענן כל 3 שנים בדגם חדש.

 

נסכם מראש היעילות של מונוקריסטל היא 20% לדגמים הרגלים , לפוליקריסטל 17% ושכיכבה הדקה סביב 11%

כאשר  עוסקים בפיתוח מוצר , פיתוח מעגל  או פיתוח אב טיפוס ונידרש לחבר פאנל סולרי  יש לקחת בחשבון עוד אלמנטים שונים אחריות של הפאנל הסולארי , שרידות לרוחות מכות , סוג הציפוי שסופח אבק , ככל שיש ספיחה של אבק כך יורדת היעילות לכן יש לדאוג לניקיון פאנל הסולארי.

האם שווה בכלל להשקיע משהו לטווח של 10 שנים או לרענן כל 3 שנים בדגם חדש.

רובוטרוניקס משווקת ומפתחת מודולים  למיקרו מעבדים מערכת הטענה סולארית לארדואינו , מערכת הטענה סולרית לראזבארי 

ומערכות ניתור ובקרה עם פאנל סולרי

 

 

רובוטרוניקס עוסקת בפיתוח תכנון מעגלים אלקטורנים  מיקרומעבד  משדר קליטה ושידור ויצור מעגלים אלקטורנים 

רובוטרוניקס  מפתחת ומייצרת מעגלים אלקטורנים ורובטיקה  ומודלים מותאאמים ל ארדואינו רספברי פיי סיליקון לאב STM32 אטמל מיקרוצ'יפ    NXP   תקן 27001 iso

 

 

 

 

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. שאול

    כתבה טובה

כתיבת תגובה